תיאטרון יידישפיל

תיאטרון יידישפיליידישפיל- תיאטרון היידיש בישראל, נוסד בשנת 1987 מתוך תחושת שליחות להחזיר ליידיש, שכמעט ונכחדה מהעולם, את חינה, עממיותה ותפארתה, ולמקדה כתרבות עשירה ומשמעותית המהווה אבן יסוד חשובה בתולדות העם היהודי.
על במת התיאטרון שלנו קמה היידיש לתחייה, מלאה בחוכמת החיים של אלו שאינם איתנו עוד.
"בעולם שבו המצפון והחמלה שקעו ברפש, היידיש לא תמה לגווע, היידיש הייתה הנפש" (חיים חפר)
תיאטרון יידישפיל הוקם ע"י מנהלו האמנותי הראשון, שמואל עצמון-וירצר, כצורך חיוני להציל את כבודן האבוד של השפה היידית ותרבותה, ולהשיבן לחיים. המשימה, שנראתה בתחילה כבלתי אפשרית, לא זכתה מייד לאוזניים קשובות ולתמיכה, אך מאחוריה עמדו אנשי ציבור, חברה, כלכלה, אמנים מן השורה הראשונה, משרד החינוך והתרבות ועיריית תל-אביב-יפו, שבראשה עמד אז תומך נלהב של הרעיון, שלמה להט (צ'יץ). כל אלה הביאו להגשמת חלומו של שמואל עצמון וצוות שחקניו. בעזרת דבקותם בנושא, הצליחו לשמר ולהחיות נכס תרבותי והיסטורי והביאו לשנים של פעילות ענפה.

בנובמבר 2011 החליף ששי קשת את שמואל עצמון כמנכ"ל וכמנהל האמנותי של תיאטרון יידישפיל. שמואל עצמון מונה ל"נשיא של כבוד" מטעם המועצה הציבורית והוא ממשיך להיות מעורב בעשייה למען קידום תיאטרון יידישפיל.

עד היום העלה תיאטרון יידישפיל למעלה מ-100 הפקות חדשות. התיאטרון מעלה את הצגותיו ברחבי הארץ, וזוכה גם להכרה בינלאומית בעקבות השתתפותו הקבועה בעשרות פסטיבלים בינלאומיים ברחבי העולם כמו: מונטריאול, לונדון, אמסטרדם, וינה, לוס אנג'לס, ויסבאדן, קייב, וילנה, מוסקבה, ברלין, קרקוב ורבים אחרים.

הרפרטואר של התיאטרון מגוון. החל מהקלאסיקה של שלום עליכם, אברהם גולדפאדן, שלום אש ויעקב גורדין, דרך איציק מאנגער, יצחק בשביס-זינגר וש"י עגנון, וכלה באפרים קישון, יהושע סובול, יוסף בר-יוסף, מוטי אברבוך, אהרון מגד, סמי גרונימן ואחרים. כמו כן מועלות הצגות מהרפרטואר העולמי כמו: ניל סיימון, אלכסנדר גאלין, אדמונד מוריס, הֶרב גארדנר ועוד.
בתיאטרון משחקים מראשיתו מיטב שחקני היידיש הוותיקים כמו יעקב בודו אנאבלה, אורי קובלסקי ומוניקה ורדימון. אליהם הצטרפו במהלך השנים שחקנים צעירים, ילידי הארץ ועולים חדשים מברה"מ לשעבר, מרומניה ומארגנטינה. רובם למדו יידיש תוך כדי משחק ביידישפיל.
תיאטרון יידישפיל עולה ומשגשג. יידישפיל מעלה במקביל מספר הפקות מז'אנרים שונים, מפיק שלוש-ארבע הצגות חדשות בשנה ומגדיל בהדרגה את קהלו. יתירה מכך, משנה לשנה, הקהל הופך לצעיר יותר. גם תיירים בני כל הגילים, המגיעים לישראל מאירופה, ארה"ב, אוסטרליה, ודרום-אפריקה, פוקדים את הצגות התיאטרון בעת שהותם בארץ ומתרגשים מהפגישה עם שפת אימם. יידישפיל הוא חלק מהתפריט העשיר של התיאטרון הישראלי הרב-גוני והוא תיאטרון היידיש היחיד בישראל.
במאי 2009 התקיים יום היידיש בכנסת לציון 20 שנה לתיאטרון יידישפיל ו-150 שנה להולדתו של שלום עליכם והוקמה שדולה לקידום שפת היידיש ותרבותה במדינת ישראל לקראת המאה ה-21.
התיאטרון מקיים פעילויות שונות, חלקן כתרומה לקהילה, וחלקן כהמשך שימור שפת היידיש ותרבותה והעברתה לדורות הבאים:
"תיאטרון החסד" – התיאטרון מעלה כ-140 מופעים בשנה בבתי אבות ובמוסדות גריאטריים המפוזרים בכל רחבי הארץ. מדי שבוע צוותים של שחקנים מופיעים בפני קשישים שאינם יכולים להגיע לאולמות התיאטרון.

מדי שנה מקפיד התיאטרון להעלות מופעים מיוחדים בערב יום השואה, יום הזיכרון לקורבנות השואה שהיידיש הייתה שפתם. ערבים אלה מוצגים ביידיש ומלווים בתרגום סימולטני לעברית.
תיאטרון יידישפיל, בשיתוף מינהל חברה ונוער במשרד החינוך וסל תרבות ארצי, חברו יחד לפרויקט שבא לקרב בני נוער, תלמידים ומחנכים לתרבות היידיש, ע"י הצגות יידיש המוצגות עם תרגום סימולטני לעברית ו/או מוצגות בשפה העברית או עברית משולבת עם יידיש.

יידישפיל זכה במהלך השנים בשורה ארוכה של פרסים, ביניהם פרס "איציק מאנגער" (1997) פרס "קרן קלור" (1998), פרס התיאטרון הישראלי על תרומת התיאטרון לטיפוח ולקידום תרבות היידיש ובזאת להעשרת חיי התיאטרון הישראל (1999), פרס התיאטרון הישראלי להצגה "נערי הזהב" כקומדיה של השנה (2001), פרס מפעל חיים למנכ"ל התיאטרון, שמואל עצמון (2004), לשחקן יעקב אלפרין (2001), לשחקן יעקב בודו (2008) וכן פרס התיאטרון הישראלי להצגה "כוכבים נוצצים" כהצגת הבידור של השנה (2010).
הצגות יידישפיל מוצגות ביידיש ומלוות בתרגום לעברית ולרוסית (התרגום מוצג על גבי לוח אלקטרוני שמומן בהשתתפות 'קרן פועלים בקהילה')